RK73H1ETTP8872F
Mfr.Part #:
RK73H1ETTP8872F
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 88.7 kΩ 1 % 63 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.4 mm
Length1 mm
Width500 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance88.7 kΩ
Power Rating63 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height350 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V